1. Úvod
  2. Jak vybrat sprchový kout: Z...

Jak vybrat sprchový kout: Zjistěte, který typ bude pro vás nejvhodnější

zena-ve-sprse.jpg

Sprchové kouty jsou ideální do malých koupelen. Ocení je ale také ti, kteří si příliš nepotrpí na horké koupele. Hodí se i pro lidi se zhoršenou pohyblivostí, obzvlášť pokud jsou vybavené sedátkem a madlem.

Začněte výběrem konstrukce sprchového koutu. Může jít o rámovou, půlrámovou či bezrámovou variantu.

  • Jak už název napovídá, základem rámového sprchového koutu je rám, do něhož jsou zasazená skla či plastové výplně. Tento typ sprchových koutů je nejodolnější a nejpevnější, a to i díky svislým profilům, které jeho pevnost zvyšují. Rámový kout by měl vydržet i nepříliš opatrné zacházení.
  • Půlrámový sprchový kout svislé profily neobsahuje. Konstrukce je pak lehčí a design výplně více vynikne.
  • Bezrámové sprchové kouty nejsou příliš zpevněné – jde vlastně jen o bezpečnostní skla a panty či ustavovací profily, které zajišťují připevnění skel ke stěně. Rám v konstrukci obsažen není a se stabilitou pomáhá kování či úchyty a rozpěry. Tyto prvky pomáhají se stabilitou.

Rámy bývají vyrobeny z hliníku či plastu. Oba materiály mají svá pro i proti. Hliníkové rámy vypadají luxusně, ale pokud nejsou kvalitní, jejich vzhled se může nežádoucím způsobem měnit. Plastový rám bývá odolný a jeho vzhled se časem příliš nemění.

Asi nejvýraznějším prvkem sprchového koutu je jeho výplň. Nejčastěji se setkáte s těmito materiály:

  • Skleněná výplň – většinou vyrobená z bezpečnostního skla. Pro snadnější údržbu může být sklo povrchově upraveno.
  • Plastová výplň – časté je matné či vzorované provedení. Vodní kámen, kapky či šmouhy nejsou na rozdíl od skla na plastové výplni tolik viditelné.


Výběr typu otevírání koutu záleží mimo jiné i na velikosti koupelny

S konstrukcí a materiálem sprchového koutu souvisí také typ jeho otevírání. Pro malé koupelny bude ideální posuvné otevírání, které nijak nezasahuje do prostoru mimo kout. V tomto případě je potřeba vybrat kvalitní pojezdy, které zvládnou každodenní zátěž. Další možností je zalamovací nebo shrnovací otevírání, které svým systémem připomíná zašupovací dveře. A konečně je tu možnost otočného otevírání – to ale vyžaduje dostatek prostoru.


Rozměry sprchového koutu

Rozměry koutu se odvíjejí především z prostorových možností koupelny. Kolem koutu by měl být dostatek prostoru pro pohodlné vystoupení z něj a bezproblémové otření těla ručníkem. Rozměry nejmenších sprchových koutů začínají na 70 až 75 centimetrech. Malé kouty je ale vždy lepší před nákupem vyzkoušet v prodejně, nebo si je alespoň prohlédnout. Není příjemné až po zabudování zjistit, že se v koutu ani pohodlně neotočíte.


Důležitý je také tvar koutu. Který si vyberete vy?

Materiál a rozměry jste si zvolili? Nyní se dostáváme k tvaru koutů. Nejčastěji se setkáte s těmi obdélníkovými či čtvercovými – oba typy se hodí spíš do větších koupelen. Pro stísněnější prostory je tu čtvrtkruhový či rohový kout, který dokáže lépe využít prostor. Pokud toužíte po něčem úplně jiném, jistě se v koupelnovém studiu domluvíte na instalaci atypického sprchového koutu.

Sprchový kout bez vaničky, anebo s vaničkou?

Tato volba definuje celkový vzhled sprchového koutu. Ten bez sprchové vaničky působí jako pokračování dlažby. Moderní sprchové kouty většinou vypadají právě takto. Díky rohovému sprchovému koutu bez vaničky a tedy bez výrazného předělu může koupelna působit prostornějším dojmem. Naopak klasická vanička sprchový kout opticky oddělí od prostoru. Její výhodou je snazší údržba. Co se týče materiálu, může být vanička třeba akrylátová nebo mramorová.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz